Užitečné informace

...  pro zájemce o naše štěňátka ...

Pořízení štěněte ...

Pořízením psího společníka získáváte dalšího člena v domácnosti. Pejska nedáte do akvária, aby se na Vás celý den jen díval a usmíval, nevyndáte z něj baterky, když nebudete mít čas, ani jej nevypnete ovladačem, když vás bude bolet hlava. Pes je přítel, milující člen rodiny, který se stane prioritou ve vašem životě a nenechá vás sedět na gauči. Jste na to připraveni?

Pořízením pejska získáte mnohé výhody, kdo by o nich také nesnil. Čtyřnohý zvířecí společník vám bude dělat nejen ozdobu, ale jistě vás potěší i na duši. Psi jsou velmi vnímaví tvorečkové a dokáží rozpoznat veškeré emoce.

Pes vám však dá hodně nových podnětů na úplně nové aktivity. Ať už jde učení nových triků a povelů nebo o tanec nebo sport. Mnoho z vás si jistě nedokáže představit, že by svého psa zapojili do fotbalu, ale je spousta běžných aktivit, do kterých se váš pejsek rád zapojí včetně procházek nebo koupání. 

I když už jste se pevně rozhodli, že si pejska pořídíte a vše s ním sdílet chcete, položte si upřímnou otázku: Proč si jej chcete opravdu pořídit? Nebojte se odpovědět popravdě a vyjmenujte si vše, co vás napadne. Chcete jej jako hlídače, mazlíčka na gauč, nudíte se a bude to výplní času, chcete jej místo partnera, chcete změnu, nový podnět do života, nebo snad pro děti, aby se naučily zodpovědnosti? A až poté si prosím vyberte plemeno, které vlastnosti odpovídá vašim požadavkům, které má povahu, rysy i velikost splňující vaše očekávání.

Pokud již máte jasno nebo se alespoň rozhodujete mezi 2-3 plemeny, prostudujte si o nich více. Zjistěte, jakou mají povahu, jaké mají návyky, zlozvyky, co vše potřebují k výchově, pokud jsou moc akční a potřebují dostatek aktivit. Popřemýšlejte, jestli na to máte časový prostor. Zjistěte si i váhu a velikost u dospělého psa. Zjistěte si, na co pejsci nejčastěji trpí, abyste poté jejich případné problémy rozpoznali včas.

Jste připraveni na výchovu štěněte, které se musí naučit vše od začátku? Od nekousání vašich věcí, přes čůrání venku, základní povely, principy chodu domácnosti. A na to vše si budete muset udělat čas několik měsíců po několik hodin denně. Vlastně po celý pejskův život, ale hlavně v prvním roce až dvou. Chcete si raději pořídit již staršího psa, který tohle vše má za sebou? Fenku nebo psa? Je to věc osobní volby, každé pohlaví má to své. Pejsci očůrávají sloupky, popelnice i záhonky, u fenky je potřeba dbát zvýšené hygieny u hárání a také zvýšené opatrnosti před psy v tomto období.

Pokud máte jasno, dejte si na čas s výběrem. Jistě sníte o pejskovi, máte načteno, co plemeno dělá i jak vypadá, včetně představ, jak vedle vás spí, jak jej venčíte a už už byste si jej chtěli pořídit vedle sebe.

Finanční náklady na pořízení psa z chovné stanice jsou vyšší, ale kromě nich to má jen samé výhody. V případě zájmu se můžete přijet na rodiče i štěňata podívat. Pokud se i přesto rozhodujete o pořízení psa bez průkazu původu, což opravdu nedoporučuji, neboť tím můžete podpořit i množírny, riskujete mimo jiné i všechny možné překvapení: pes v dospělosti nemusí vypadat dle vašich představ, může se jednat o křížence, směsi, nestandartní vzhled, kromě nízké ceny vás můžou překvapit i různá onemocnění, neboť informaci o genetických testech nedostanete. Taktéž povaha, zlozvyky, váha, nebo velikost se může lišit od vaší představy čistokrevného plemene.

Finance jsou také dost zásadním bodem. Pořizovací cena psa s PP z chovné stanice je často vyšší, ale opodstatněná. Kromě toho je potřeba přičíst i náklady na cesty za seznámení se s chovatelskou stanicí, rodiči štěňat i štěňaty před samotným odběrem. 


Návštěva naší chovatelské stanice

Na předem domluvenou návštěvu u nás se těšíme, ale...

... prosíme, přijeďte vždy v dohodnutém čase, pokud se zdržíte, oznamte nám to. Neberte s sebou sestřenici, babičky, děti ani vnoučata. Přijeďte nejlépe sami. Budeme tak mít mnohem více prostoru pro to, proč k nám vlastně přijíždíte - rozhovor se mnou a prostor pro vaše dotazy. A věřte, že je vždy hodně o čem povídat.

Dotazy si pečlivě proto nejlépe připravte na papír již doma. Užijete si tak štěňátek mnohem více. Určitě s sebou neberte své mazlíčky, myslete na zdraví našich štěňátek. 


Postroj x obojek

Obojek i postroj mají stejný účel: v kombinaci s vodítkem nám dávají možnost psa vést, kontrolovat a chránit jej před nebezpečím. V závislosti na povaze a temperamentu psa a psovoda jsou na vodítko, postroj a obojek často vyvíjeny značné síly.

Z umístění obojku vyplývá, že zatažením za vodítko působí síla přímo na krk a hrdlo, kde se nacházejí důležité orgány, jako je štítná žláza, hrtan, průdušnice a krevní cévy. Obojek Vám umožní psa snadněji ovládat - současně se ale zvyšuje riziko zranění. Nedávný výzkum ukázal, že dlouhodobý tlak na páteř a štítnou žlázu může způsobit chronický zánět.

Postroj působí na hruď a záda, čímž mnohem lépe rozkládá sílu, která na psa působí, a je tedy šetrnější ke zdraví.

Pokud jste si právě pořídili štěňátko, lehký obojek pravděpodobně bude Vaší první volbou. Pejsek si tak bude moci snadněji přivyknout chůzi na vodítku. Nejen při výcviku Vám dá obojek nad psem větší kontrolu. Ale pamatujte: tlak, který na obojek i postroj vyvíjíte, by měl být co nejmenší.

Bez ohledu na to, zda si vyberete postroj nebo obojek: obojí musí být přizpůsobeno věku, hmotnosti a výšce psa.

Postroj by měl být umístěný na šířku ruky za lokty a nikdy by neměl třít přímo pod podpažím. Zároveň by materiál neměl tlačit na hrudní kost. Nevhodný postroj může omezovat lopatky zvířete a přirozený způsob pohybu.

Obojky jsou k dostání také v mnoha různých velikostech a jsou vyrobeny z mnoha různých materiálů. Obojek by měl být lehký, ale přitom pevný a pružný. Spony usnadňují nasazení a úpravu.